Dan slovenske zastave

7.4.2022

Dan slovenske zastave zaznamujemo 7. aprila. S tem se spominjamo 7. aprila 1848, ko je slovenski domoljubni študent Lovro Toman s somišljeniki prvič izobesil slovensko trobojnico na Wolfovi ulici 8 v Ljubljani.

Slovensko zastavo, ki jo imamo danes, pa je prvič zaplapolala 26. junija 1991, na Trgu republike. Je eden od pomembnih simbolov Republike Slovenije in jo izobešamo, kadar želimo poudariti pripadnost državi, najmnožičneje ob državnih praznikih. Na to navaja najmlajše tudi župan Milan Čadež, ki slovensko zastavo podeli vsem prvošolcem na prvi šolski dan ter jih poduči o pomenu izobešenja doma.

Zastave velikanke plapolajo že v skoraj vseh krajevnih skupnostih na območju Občine Gorenja vas - Poljanev avgustu 2020 sta bili namreč postavljeni še dve – v Gorenji vasi in Javorjah.

Zastava velikanka pri podružnični šoli na Sovodnju. Foto: Milka Burnik
Razgled pri zastavi v Lajšah nad Gorenjo vasjo Foto: arhiv KS Gorenja vas