14. februar 2018

Akcija 40 dni brez alkohola

Vsi, ne samo mladi, smo lahko pogumni in veseli tudi brez alkohola. S svojim ravnanjem bodimo zgled odgovornega obnašanja v družbi. Poskrbimo za svojo varnost in varnost ostalih udeležencev v prometu.

Agencija za varnost prometa že trinajsto leto zapored podpira in kot soorganizator sodeluje s Slovensko Karitas v akciji 40 dni brez alkohola.
To je ena od bolj odmevnih akcij nevladnih organizacij, ki s svojo kontinuiteto, jasnostjo sporočila in nagovorom velikega števila državljanov zaseda prepoznavno mesto v slovenskem prostoru.
Alkohol zaznamuje življenja premnogih državljanov in državljank, otrok in mladine in vsak korak, ki ga kot družba naredimo v smeri ozaveščanja in spreminjanja odnosa do uživanja alkohola je korak v pravi smeri. Letos je slogan akcije: mlad, vesel in POGUMEN brez alkohola.

V ospredju akcije 40 dni brez alkohola je tako ozaveščanje mladih o nevarnostih uživanja alkohola in vzpodbujanje zdravega življenjskega sloga in zabave, za katero alkohol ni potreben. Akcija se začne v sredo, 14. februarja, in zaključi 31. marca 2018.

V letu 2017 je kar 32 ljudi na slovenskih cestah umrlo zaradi alkoholiziranega povzročitelja. Štiri prometne nesreče s smrtnim izidom so povzročili vozniki v starostni kategoriji od 18 do 24 let, ki so vozili pod vplivom alkohola. V teh štirih prometnih nesrečah je življenje izgubilo pet ljudi. Posledice prometnih nesreč mladih alkoholiziranih voznikov pa so tudi telesne poškodbe – v letu 2017 je 23 ljudi utrpelo hude, 101  pa lažje telesne poškodbe. Alkohol ima na mlajše voznike močnejši in večji vpliv, saj se njihovi možgani še razvijajo. Zato je tudi tveganje za prometno nesrečo pri mladih voznikih pod vplivom alkohola veliko večje kot pri starejših. Že pri nizkih koncentracijah alkohola v krvi pride do slabše ocene tveganja, zmanjšanega nadzora ravnanja in nerazsodnosti. Akciji se pridružujejo tudi drugi partnerji, v letošnjem letu se akciji kot gosta pridružujeta Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov ter Zveza Tabornikov Slovenije.

Več informacij na 40 dni brez alkohola.

SLOVENSKA ZEMLJA V PESMI IN BESEDI

Oddaja SLOVENSKA ZEMLJA V PESMI IN BESEDI, ki je bila predvidena za danes, 20. februarja 2018, v Javorjah (objava v zadnji številki Podblegaških novic) je zaradi tehničnih težav prestavljena na torek, 3. aprila 2018, ob 20. uri v Podružnični šoli v Javorjah.
    Oddaja bo potekala v živo z neposrednim prenosom na prvem programu Radia Slovenija.