31. maj 2017

Grobi posegi v kanalizacijo Podgora

Občinski komunalni delavec je dne 22. 5. 2017 preko nadzornega sistema obveščanja prejel alarm o neobičajno velikih količinah odplak na črpališču kanalizacijskega sistema v Podgori, ki si ga je takoj nato tudi ogledal.
Pri pregledu kanalizacijskega sistema je bilo ugotovljeno, da je tega dne domačin iz Podgore v jašek javnega kanalizacijskega sistema nepooblaščeno izpraznil večjo količino grezničnih odplak iz svoje domače greznice, kar je povzročilo preobremenitev sistema kanalizacije, v katerega so izlivi grezničnih odplak najstrožje prepovedani.

Prevzem in ravnanje z blatom iz greznic in malih komunalnih čistilnih naprav ter komunalne odpadne vode iz nepretočnih greznic se namreč prostorsko zagotavlja na čistilni napravi Gorenja vas, ki je bila v ta namen tudi posodobljena in dograjena, občina pa za praznjenje greznic celo zagotavlja občinsko gospodarsko javno službo. Dejanje, ki je povzročilo tako škodo delovanju sistema odvajanja komunalnih odpadnih vod kot motnjo pri varovanju okolja, je povzročitelj priznal, obravnavale pa ga bodo tudi pristojne inšpekcijske službe.

Ker je bilo povzročeno dejanje tudi predmet napačnih razlag v socialnih medijih, bomo v prihodnje nadzoru sistema kanalizacijskega omrežja posvetili še več pozornosti, saj le pravilno delovanje sistema zagotavlja pričakovane učinke varovanja naravnega okolja, v katerem prebivamo.

Praznovanje ob 100-letnici povesti Cvetje v jeseni

V letošnjem letu mineva sto let, odkar je Tavčarjeva povest Cvetje v jeseni v nadaljevanjih začela izhajati v podlistku Ljubljanskega zvona. Občina Gorenja vas - Poljane in Loški muzej Škofja Loka bomo to častitljivo obletnico obeležili s serijo dogodkov na Visoški domačiji v Poljanski dolini, ki bodo potekali od 24. do 28. avgusta 2017. Več o posameznih dogodkih si lahko preberete v priloženem vabilu.